:: numer 1

:: numer 2

:: numer 3

:: numer 4

:: numer 5

 

:: numer 1

:: numer 2

:: numer 3

:: numer 4

:: numer 5

 

:: numer 1

:: numer 2

"Głos Gimnazjum" Grudzień 2004/3/50 [fragmenty]

Święta, święta...

Tak, to bez wątpienia czas, który wszyscy przeżywamy w wyjątkowy sposób, to jedyny czas w roku kiedy całe rodziny gromadzą się przy jednym szczególnym stole, to czas kiedy naprawdę czujemy się szczęśliwi. Polskie Święta Bożego Narodzenia przeżywane są w wyjątkowy sposób. Obfitość tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie zdecydowanie wyróżnia te święta na tle innych krajów Europy a także świata. Nasi koledzy i koleżanki podzielili się z nami opowieściami o tradycjach bożonarodzeniowych kultywowanych latami w ich domach.
Klaudia wspomina: „Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci ubierają choinkę, wieszają na niej kolorowe bombki i światełka oraz łańcuchy. Niemal w każdym ogrodzie można zauważyć drzewka przyozdobione światełkami a na drzwiach i w oknach widnieją stroiki i gwiazdy betlejemskie. Wystawy sklepowe przepełnione są ozdobami choinkowymi. Można kupić sztuczny śnieg i odbić na szybie różne wzory. Po Wigilii pod choinkę wkłada się prezenty dla każdego z domowników (...)”
Magda opowiedziała nam jak u niej w domu wygląda Wigilia: „ Przed Wigilią dzieci ubierają choinkę w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Mama gotuje dwanaście świątecznych dań na uroczystą kolacje. Gdy nadchodzi wieczór stół jest już nakryty. Pod białym obrusem znajduję się siano i pieniądze. Na nim są talerze z potrawami. Daniem głównym jest ryba – zazwyczaj karp. Poza tym jest jeszcze barszcz czerwony, kopytka, zupa grzybowa, kluski z makiem, owoce. Dzieci wyglądają przez okno pierwszej gwiazdki, muszą być też tego dnia bardzo grzeczne, bo tradycja mówi że „jakim będziesz w Wigilię, taki będziesz cały rok”. Kiedy gwiazdka już zaświeci wszyscy zasiadają do stołu oprócz gospodyni nikt nie może od niego odejść w trakcie wieczerzy. Przed kolacją głowa rodziny czyta Pismo Święte. W czasie Wigilii łamiemy się opłatkiem i składamy sobie najlepsze życzenia. Kiedy już zjemy, śpiewamy kolędy, a potem następuje moment najbardziej wyczekiwany przez dzieci- wyciąganie prezentów spod choinki. Wszyscy są bardzo szczęśliwi i zadowoleni ze swoich prezentów. I na tym Wigilia się kończy, pozostaje tylko wyczekiwanie na uroczystą Pasterkę”.
A co Partycja robi po wspólnym wigilijnym posiłku? Po wieczerzy wigilijnej następuje śpiewanie kolęd. Cała rodzina śpiewa oczekując nadejścia późnej pory kiedy to w kościele zostanie odprawiona Pasterka. U mnie w domu zazwyczaj jest tak że po wspólnym posiłku również wspólnie sprzątamy(...) Następnie kto chce może położyć się spać ,a później zostanie obudzony na Pasterkę, ale zazwyczaj nikt nie idzie spać lecz wszyscy czekają(...) Wigilia to czas cudów, to jeden z najważniejszych dni w roku, w którym możemy się spotkać z całą rodziną”.
A oto jak rodzina Asi przeżywa pierwszy dzień tych szczególnych świąt: „Boże Narodzenie – pierwszy dzień świąt. Jezus Chrystus przychodzi na świat aby zbawić wszystkich ludzi. Cieszymy się z tego powodu, śpiewamy kolędy, odwiedzamy bliskich, radujemy się nawzajem. W większości polskich rodzin domownicy obdarowują się podarkami, winszują chodząc po całym domu. Dzieci zajadają się upieczonymi przez swoje mamy smakołykami(...) Dzień Bożego Narodzenia to także czas odpoczynku i relaksacji. To niezwykły dzień w którym największy ponurak staję się wesołym jak dziecko człowiekiem”.
Mateusz opowiedział nam w jakiej atmosferze spędza drugi dzień świąt znany jako dzień św. Szczepana: „W tym dniu rano idziemy do kościoła na świąteczną mszę świętą. Po przyjściu z kościoła zaczynają chodzić kolędnicy. Przebrani są np. za śmierć za pastuszków. Chodzą od domu do domu, śpiewają, winszują. W tym dniu jak to w święta przyjeżdżają krewni i wspólnie śpiewamy kolędy a gdy przyjdą kolędnicy słuchają ich po czym dają zazwyczaj pieniądze i jedzą potrawy świąteczne. Dzień przemija w milej i ciepłej atmosferze”. A jak Wy spędzacie ten szczególny czas? [***]

Nowy Roczek...

Jak ten czas szybko leci … I proszę: już mamy kolejny Nowy Rok’2005. Ciekawe dla kogo kolejny roczek będzie łaskawy, a dla kogo nie??? Być może już teraz warto się zastanowić nad swoim życiem, złożyć sobie jakieś konkretne postanowienie. Warto przecież być dobrym człowiekiem, warto podać drugiemu człowiekowi rękę, warto się dzielić sobą i warto nieść uśmiech tam, gdzie go brakuje. Spróbujmy uczynić nasze życie chociaż trochę lepszym: dla nas samych i dla naszych bliskich.
[A.J]

Redakcja gazetki:

Skład komputerowy, artykuły - Alina Jakubiec, Korekta tekstu - Agnieszka Piątek
Młodzi dziennikarze: Sylwia Kołacka, Iwona Golasik, Ola Jakubiec, Kinga Krzuś, Kasia Caputa, Kasia Niewiarowska, Klaudia Bąk, Magda Mika, Ada Jagosz, Wiola Jambor, Grzesiek Bajek
Napisz do nas: Kliknij...

Życzenia świąteczne:
Gdy w mroku światłem świecy rozjaśnionym
Wieczerza już czeka na obrusa bieli
Wszystkim Wam tak mi bliskim, chociaż oddalonym
Ślę myśl moją z prośbą, byście ją przyjęli
I jak opłatek ze mną dzielić chcieli.
Zimowych Świąt w uczuć gorącej atmosferze
Życzymy Wam bardzo serdecznie i szczerze,
A w ciągu całego Nowego Roku
Pomyślnego zdarzeń toku
Zawsze i na każdym kroku:
Życzy zespół redakcyjny
           „Głosu Gimnazjum”

*****************

„Cień nadziei”
Zawitała dziś do nas gwiazdka betlejemska,
Znów na ziemi zakwitła radość pozaziemska.
Tłum z szarym obliczem kroczy do stajenki,
Kładzie swe problemy u Twych stóp „Maleńki”.
Gdzieś matka zapłakana łamie się opłatkiem,
Myślą poszukuje czasów gdzie dostatkiem,
Będzie mogła z potomstwem kroczyć do przyszłości,
Nie bacząc na swe położenie i rangę niższości.
Choinka znów zaświeci, śpiew kolęd usłyszę,
Przetrę łzę i z nowym bagażem wyruszę,
Szukać mego Pana w stajence kościoła.
Kto mnie tu przygarnie??? Czy tylko ma wiara....?
Zewsząd mnie cisza swą potęgą toczy,
Tłum przy stajence ogromnie się tłoczy,
I ja szepnę Ci słówko, zanucę kolędę,
Odejdę po cichutku - lecz nadzieję mieć będę....
              Ola Jakubiec

Gimnazjum w Wieprzu