KONTAKT DO SZKOŁY

Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W WIEPRZU

NABÓR DO SZKÓŁ ŚREDNICH

NABÓR KSEON OPTIVUM

Zasady rekrutacji do szkół średnich

Jak wybrać szkołę i klasę?

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to odpowiedzialna i ważna decyzja. Może zaważyć na całym Twoim późniejszym życiu. Dlatego decyzję tę musisz podjąć rozważnie. Weź pod uwagę swoje zainteresowania, zdolności oraz możliwości. Pomocy i porady możesz szukać u swoich rodziców (opiekunów), wychowawcy, szkolnego pedagoga. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą wszystkich szkół i oddziałów – informacje o szkołach, kierunkach, zawodach znajdziesz w informatorze internetowym systemu Nabór. Odwiedź szkoły, którymi jesteś wstępnie zainteresowany, zobacz, jaka panuje tam atmosfera, warunki do nauki i rozwijania Twoich zainteresowań. Sprawdź wyniki egzaminów zewnętrznych. Możesz wejść na stronę internetową szkoły. Spróbuj ocenić swoje szanse, dowiedz się o przedmioty punktowane w wybranych szkołach oraz limity punktów, które obowiązywały w latach ubiegłych. W przypadku wyboru kształcenia w zawodach weź pod uwagę stan swojego zdrowia oraz perspektywy pracy lub dalszej nauki

Możesz wybrać maksymalnie trzy szkoły ponadgimnazjalne i dowolną liczbę oddziałów (klas) w tych szkołach; możesz wybrać wszystkie oddziały w danej szkole, wtedy będziesz miał większe szanse na przyjęcie do wymarzonej szkoły. Ustalając kolejność wybranych przez siebie oddziałów, określasz swoją hierarchię – na pierwszym miejscu wpisz klasę w szkole, w której najbardziej chciałbyś się uczyć. Jeśli zgromadzona przez Ciebie liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdziesz miejsce w drugiej lub trzeciej szkole, a może w innej klasie. Warto wybrać szkoły odpowiadające Twoim możliwościom. System będzie przydzielał Cię do klas kolejno – od klasy wybranej na liście preferencji jako pierwszej.

Jeśli wybierzesz małą liczbę oddziałów lub wyłącznie oddziały cieszące się dużą popularnością albo wszystkie oddziały w szkołach, które od lat przyjmują kandydatów wyłącznie z wysoką punktacją, zmniejszysz swoje szanse na szczęśliwy nabór. Spróbuj wstępnie przeliczyć punkty, które masz szansę uzyskać za świadectwo oraz egzamin gimnazjalny i porównaj z punktacją w klasach, które Cię interesują. Nie śpiesz się. Rozważnie podejmij decyzję. Pamiętaj, to Twój wybór i Twoja przyszłość.

Jeżeli jesteś laureatem olimpiady lub konkursu, który gwarantuje Ci przyjęcie do szkoły niezależnie od innych kryteriów, nie wybieraj trzech szkół. System zagwarantuje Ci przyjęcie do szkoły pierwszego wyboru w wybranym przez Ciebie oddziale, przydzielając Ci 200 punktów.

Informacje dostępne w Internecie

W Internecie znajdziesz szereg przydatnych informacji. Oprócz publikowanych aktualności, znajdziesz tam:

Informator o ofercie szkół

Szczegółowy opis oferty szkół ponadgimnazjalnych, poszczególnych klas, języków obcych, zawodów i profili kształcenia w tych klasach. Korzystając z tego właśnie informatora, będziesz mógł elektronicznie wypełnić podanie o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.

Informacje o obłożeniu klas

Podczas trwania rekrutacji będziesz mógł sprawdzić, ilu kandydatów zgłosiło się do poszczególnych klas. Będą to informacje aktualizowane na bieżąco. Należy je zatem traktować tylko jako dane orientacyjne. Kiedy bowiem zgłoszą się nowi kandydaci lub ktoś zmieni swoją listę preferencji, także i te informacje ulegną zmianie.

Informacje o wolnych miejscach

Będziesz mógł tu znaleźć informacje o tym, które szkoły i klasy mają jeszcze wolne miejsca. W razie niepowodzenia podczas pierwszego przydziału, tu będziesz mógł znaleźć klasę dla siebie w naborze uzupełniającym.

POWODZENIA.

© Zespół Szkół w Wieprzu - Gimnazjum Międzynarodowego Partnerstwa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wieprzu | Admin: Alina Jakubiec