Święta Bożego Narodzenia

„Najświętsza Rodzina obchodziła pierwsze święta narodzenia Pańskiego bez domu, choinki i karpia. Nawet świętej ciotki Elżbiety zabrakło na gwiazdkę, a świętego Mikołaja w ogóle jeszcze nie było. Jakże zdumiewa radość Marii i Józefa pochylonych troskliwie nad żłóbkiem, radość aniołów i pasterzy. Święta Bożego Narodzenia to tajemnica, której niepodobna ani zrozumieć, ani sobie wymyślić…”

Boże Narodzenie to jedno z największych i najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. W Polsce mocno zakorzeniona jest tradycja obchodzenia grudniowych świąt. Inną nazwą Bożego Narodzenia są Uroczystości Narodzenia Pańskiego. W religii chrześcijańskiej Święta Bożego Narodzenia są upamiętnieniem narodzin Jezusa Chrystusa i jednocześnie jest to święto liturgiczne stałe. Wigilia świąt Bożego Narodzenia co roku przypada tego samego dnia, 24 grudnia. Dzień później zaś w kościele obchodzone jest właściwe święto Narodzenia Pańskiego. W kościele katolickim cztery niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia są czasem oczekiwania na przyjście na świat Chrystusa Zbawiciela. Czas ten nazywany jest Adwentem i wówczas katolicy powinni wstrzymać się od hucznych zabaw.

Historia Świąt Bożego Narodzenia

Pierwsza zdawkowa informacja o świętach tak dzisiaj dla nas ważnych pochodzi z roku 356. Datę Bożego Narodzenia przeniesiono wtedy z 6 stycznia na 25 grudnia, jako przeciwwagę dla obchodzonego równocześnie święta narodzin boga Słońca. Dla chrześcijan, nie znających dokładnej daty narodzin Zbawiciela, data ta miała znaczenie symboliczne. Chrystus - Światłość przychodząc na świat przezwyciężył ciemności grzechu, podobnie jak światło słońca coraz dłuższego dnia przezwycięża ciemności nocy. Jest to oczywiście jedna z wielu hipotez i interpretacji najstarszych materiałów. Pewne jest jednak to, że w średniowieczu święto Bożego Narodzenia obchodzono niezwykle hucznie, dominował wesoły, beztroski nastrój. Natomiast w XVII wieku zaczęła się krystalizować dzisiejsza wizja świąt. Boże Narodzenie pozostało oczywiście radosne, lecz wzbogaciła je zaduma, refleksja nad własnym życiem, czy też nad samym zbawieniem.

Święta Bożego Narodzenia za granicą

Boże Narodzenie to niezwykły okres dla wszystkich, bez względu na odległość, czy klimat. Wyjątkowa atmosfera towarzysząca temu świętu sprawia, że ludzie z różnych zakątków świata ulegają magicznej ekspresji. W poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, jednak wszędzie Boże Narodzenie obchodzone jest uroczyście. Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach czy też na Słowacji. Grecy wigilijny wieczór najchętniej spędzają poza domem. Ten wyjątkowy czas dzielą z przyjaciółmi. Do wigilii zasiadają o bardzo późnej porze. Boże Narodzenie trwa w Grecji niezwykle długo, bo aż 12 dni. W tym czasie aż dwukrotnie obdarowują się prezentami. W Niemczech jest z kolei zupełnie inaczej. Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad, a głównym daniem jes pieczona gęś. Po posiłku nasi zachodni sąsiedzi rozpakowują prezenty. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest ciasto Stollen, kształtem przypominające nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik. Natomiast święta w USA nie trwają długo, bo zaledwie jeden dzień – rozpoczynają się i kończą 25 grudnia. Okres przedświąteczny, zaczyna się w dzień po największym święcie Ameryki – Święcie Dziękczynienia (czwarty piątek listopada). W Stanach Zjednoczonych ma to największy wymiar komercyjny, praktycznie wszystkich ogarnia szał zakupów. Oczywiście obowiązkowo jest choinka, stroiki na drzwiach i domach oraz tradycyjny pieczony indyk. W Argentynie Boże Narodzenie obchodzone jest niezwykle uroczyście. Podobnie jak w Polsce święta mają tam rodzinny wymiar. Jednak są pewne różnice, bogatej uczcie towarzyszą żarty i zabawy, które trwają do samego rana. W tańcach biorą udział również dzieci. Argentyńczycy obdarowują się prezentami w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.

Adwent

Roraty

Choinka

Kolędy