KONTAKT DO SZKOŁY
Zaspół Szkół w Wieprzu

NASZ REGION

To jest mapa powiatu żywieckiego

Na piękno i niepowtarzalny charakter Beskidu Żywieckiego składają się przede wszystkim wyniosłe szczyty o znacznych jak na Beskidy wysokościach, długie grzbiety z rozległymi i malowniczymi halami oraz rezerwaty, skrywające często prastarą karpacką puszczę zachowaną w niemal nienaruszonym stanie.

Wśród szczytów króluje oczywiście Babia Góra - masyw o zdecydowanie alpejskim charakterze, z najwyższym poza Tatrami wierzchołkiem w kraju. Niewiele ustępuje mu masyw Pilska, ale również pozostałe szczyty mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających górskich turystów. W krajobrazie Beskidu Żywieckiego dominują strome zbocza, ostro wcięte doliny, las dolnoreglowy, a w wyższych partiach - górnoreglowy bór świerkowy. Urozmaicają go rozległe hale i polany z nielicznymi już szałasami pasterskimi, które upodabniają niektóre części tej grupy górskiej do słynących z malowniczego krajobrazu Gorców.

Szczególnie interesujące są masywy Babiej Góry i Pilska - najwyższe w całych polskich Beskidach. Są to (poza Tatrami) jedyne w Polsce szczyty, które mają charakter alpejski: wyraźny piętrowy układ roślinności (z piętrem kosodrzewiny, hal i skalnym), specyficzne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Urodą próbują im dorównać sąsiednie pasma: Policy i Jałowieckie, a także okolice Lipowskiej i najwyższe partie Worka Raczańskiego. Rejon jest dobrze zagospodarowany turystycznie i należy do najpopularniejszych w całych Beskidach.

© Zespół Szkół w Wieprzu - Gimnazjum Międzynarodowego Partnerstwa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wieprzu | Admin: Alina Jakubiec