Polska-Ukraina
Galeria Ukraina-Polska
Muzyczne

Wymiana Międzynarodowa Ukraina-Polska
PROJEKT REALIZOWANY NA UKRAINIE.
Koordynator projektu: mgr Alina Jakubiec.
Kijów-Jałta-Sewastopol-Aupka-Liwadia-Bachczysaraj 4-13.10.2010 r.
CHERSONEZ TAURYDZKI

Chersonez Taurydzki – antyczne miasto greckie na Krymie – kolonia Miletu, także starożytna nazwa całego Półwyspu Krymskiego. Miejsce przyjęcia chrztu w 988 przez księcia ruskiego Włodzimierza Wielkiego, czyli symbolicznego chrztu Rusi. Ruiny miasta znajdują się obecnie w granicach administracyjnych Sewastopola.
Na terenie Chersonezu wydzielono blisko 70 zabytkowych budowli lub kompleksów budowli. Oprócz tego drobne przedmioty i dzieła sztuki zgrupowano w dwóch muzeach, mieszczących się w dziewiętnastowiecznych budynkach klasztoru prawosławnego. W jednym jest muzeum antycznych zabytków Chersonezu, a w drugim muzeum wczesnośredniowiecznych zabytków z miasta. Do głównych zachowanych zabytków należą: Pozostałości starożytnego amfiteatru w Chersonezie Turydzkim:
* Teatr grecki na 2000 osób zbudowany w pierwszej połowie III wieku p.n.e. jako teatr grecki. W II lub III wieku n.e. przebudowano go na rzymski amfiteatr przeznaczony głównie do walk gladiatorów.
* Dwupoziomowy sobór pw. Św. Włodzimierza zbudowany w okresie 1861 – 1892. Powstał na miejscu centralnego placu bizantyńskiego Chersonezu.
* Bazylika 1935 – zbudowana w VI wieku n.e., prawdopodobnie na miejscu starszej synagogi, rozbudowywana i przebudowywana do XI wieku.

1 | 2 | 3 | 4 |