Polska-Ukraina
Galeria Ukraina-Polska
Muzyczne

Wymiana Międzynarodowa Ukraina-Polska
PROJEKT REALIZOWANY NA UKRAINIE.
Koordynator projektu: mgr Alina Jakubiec.
Kijów-Jałta-Sewastopol-Aupka-Liwadia-Bachczysaraj 4-13.10.2010 r.
KIJÓW

Kijów – stolica i zarazem największe miasto Ukrainy. Kijów położony jest nad rzeką Dniepr. Liczba mieszkańców - 2,6 mln. Kijów to jedna z najstarszych osad plemion słowiańskich. W XI w. stolica Rusi Kijowskiej. XIV-XVII w. pod panowaniem Wielkiego Księstwa Litewskiego, Polski, wreszcie Rosji. W tym czasie poważny wzrost znaczenia - m.in. powstanie Akademii Kijowskiej. Od 1922 stolica Ukraińskiej SRR. Od 1991 stolica Ukrainy. Główny ośrodek gospodarczy. Silnie rozwinięty przemysł chemiczny, elektrotechniczny, maszynowy i środków transportu, a także spożywczy i włókienniczy. Ważny węzeł komunikacyjny. Port rzeczny oraz port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym. Liczne instytuty naukowe i ośrodki badawcze. Wiele zabytków, m.in. pozostałości Złotej Bramy (1037), klasztor Ławra Peczerska (XI w.), cerkiew Troicka (XII, XVII-XVIII w.).

1 | 2 | 3 | 4 |