Ukraina-Polska
Zobacz zdjęcia z projektu:
Muzyczne

Projekt Międzynarodowy Ukraina - Polska
PROJEKT REALIZOWANY NA UKRAINIE.
Żydaczów-Kamieniec Podolski-Kijów-Umań-Zaporoże-Jałta-Lwów. 19.10 - 27.10.2012 r.

Koordynator projektu: mgr Wiesław Jakubiec.
Nauczyciele wspomagający: mgr Teresa Biela, mgr Franciszka Burczak, mgr Alina Jakubiec.
ŻYDACZÓW

Żydaczów – największe miasto zachodniej Ukrainy, stolica obwodu lwowskiego. Żydaczów – obecnie miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, rejon żydaczowski, nad Stryjem (dopływ Dniestru). Do rozbiorów Polski w granicach I Rzeczypospolitej. Od 1 listopada 1918 do maja 1919 pod administracją ZURL. Od 1919 do 1945 w granicach Polski (powiat żydaczowski, województwo stanisławowskie). Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 okupowany przez Armię Czerwoną (do czerwca 1941) i anektowany przez ZSRR. Po ataku III Rzeszy na ZSRR od czerwca 1941 do 1944 pod okupacją III Rzeszy (od 1 sierpnia 1941 w Generalnym Gubernatorstwie, w powiecie stryjskim). Od 16 sierpnia 1945 - do 1991 w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Żydaczów jest oddalony od Lwowa o ok. 60 km.