Polska-Litwa
(październik 2011)
Zobacz zdjęcia z projektu:

Wymiana Międzynarodowa Polska-Litwa
PROJEKT REALIZOWANY W POLSCE.
Koordynator projektu: mgr Alina Jakubiec.
Nauczyciele współpracujący: mgr Franciszka Burczak, mgr Wiesław Jakubiec.
Miejsce i termin realizacji projektu:
Supraśl-Sobolewo-Kruszyniany-Bohoniki-Łaźnie: 30.09.2011 - 5.10.2011 r.
KRUSZYNIANY

Kruszyniany – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Krynki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego. Wieś położona w pobliżu rzeczki Nietupy na skraju znajdujących się nad nią łąk, lasów oraz wzniesień (rozciągających się w kierunku pd.-wsch. od wsi) dochodzących do 161 m n.p.m. Wieś została założona prawdopodobnie w wieku XVI. W dniu 12 marca 1679 r. Jan III Sobieski nadał Tatarom m.in. Kruszyniany oraz pobliskie wsie Nietupa, Łużany jak też część Poniatowicz. Osadzeni muzułmanie, zwani Lipkami walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. W roku 1980 w Kruszynianach zamieszkiwało 289 osób, z tego 33 wyznania muzułmańskiego, reszta wyznania prawosławnego i katolickiego. Do dzisiaj mieszka tutaj niewielka mniejszość tatarska. Ludność mówiła specyficzną gwarą - mieszanką białoruskiego i polskiego.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |