Solenizantami tego dnia są:                                                        
Strona główna | Kalendarz | Rekrutacja | Szkoła z klasą
Certyfikat
Certyfikat
Nasi partnerzy
Szkoła
Uczniowie
Dokumenty
Wymiana międzynarodowa
Szkoła
Copyright ©
Gimnazjum Publiczne nr2
w Wieprzu
Ul. Szkolna 800
34-382 Bystra
Tel/Fax. (033) 867-59-06
gimnazjum@konto.pl


GIMNAZJUM PUBLICZNE W WIEPRZU

Workshop Poland - Spain

Cel i założenia wymiany młodzieży:
- poznanie tradycji i kultury hiszpańskiej
- nawiązanie kontaktów młodzieży polskiej i hiszpańskiej
- doskonalenie umiejętności językowych
- promocja regionu poprzez propagowanie tradycji, kultury i zwyczajów Beskidu Żywieckiego
Spodziewane efekty:
- integracja młodzieży polskiej i hiszpańskiej
- wymiana doświadczeń w kontekście zainteresowań młodzieży
- nawiązanie trwałych kontaktów z myślą o potencjalnych projektach.
W dniach 27.08 – 4.09.2004 odbyły się „Warsztaty Europejskie”, w których uczestniczyła młodzież hiszpańska i polska wraz ze swoimi opiekunami. Projekt spotkania młodzieży polskiej i hiszpańskiej został zorganizowany przez Gimnazjum nr 2 w Wieprzu i zaprosiło Zespół Szkół Ogólnokształcących w Milówce do udziału w tym przedsięwzięciu. Młodzież gimnazjalna oraz z liceum aktywnie i z wielkim zaangażowaniem podjęła się realizacji tego projektu. Wykazała się inicjatywą i niezwykłym zapałem przy organizowaniu różnorakich imprez i spotkań przewidzianych w programie wymiany. Uczniowie gimnazjum, którzy wzięli udział w Warsztatach to:
1. Anna Lalik II a
2. Katarzyna Niewiarowska II b
3. Aleksandra Jakubiec I a
4. Ewelina Hojdys II a
5. Magdalena Kosiec III a
6. Kinga Brączek
7. Izabela Tomaszek III a
8. Jakub Zoń II b
9. Adrian Furgała II b
10. Łukasz Wojtyła III b

„EUROPEAN WORKSHOPS”

– (the general schedule of workshops)

ZOBACZ ZDJĘCIA - FOTO GALERY :-)

„POLAND AND SPAIN” – (26.08.2004 - 4.09.2004)Program „Warsztatów Europejskich” obejmował następujące działania i spotkania:

26.08.2004 Czwartek

Opiekunowie polskiej grupy w składzie:
1. Agnieszka Piątek, koordynator warsztatów, Wieprz
2. Marcin Fijak, Wieprz
3. Magdalena Kruszyńska Milówka
powitali grupę młodzieży z Hiszpanii wraz z ich opiekunami na lotnisku w Pyrzowicach, Katowice, i przewieźli autokarem na nocleg do hotelu w Żywcu. Grupa hiszpańska liczyła 25 osób i 3 opiekunów.

27.08.2004 Piątek

W piątek nastąpiło oficjalne powitanie grupy hiszpańskiej w Wieprzu. Najpierw o godzinie 10.30 powitał ich dyrektor Gimnazjum nr 2 w Wieprzu mgr Wiesław Jakubie wraz z młodzieżą gimnazjalną na wspólnym spotkaniu, w którym uczestniczył również Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz, pan Aleksander Kaletka, a następnie wszyscy uczestnicy wraz z młodzieżą licealną, zostali odwiezieni na miejsce zakwaterowania. Miejscem docelowym był Ośrodek Wczasowy „Wojtatówka” w Żabnicy. Po wspólnym posiłku i rozlokowaniu w pokojach nastąpiła wspólna prezentacja wszystkich uczestników biorących udział w projekcie. Następnie opiekunowie wraz z młodzieżą ustalili wspólne zasady, które młodzież zobowiązała się przestrzegać podczas pobytu w ośrodku. Młodzież pracowała w grupach mieszanych, rozmawiając po angielsku i wypracowując swoje zasady. Potem nastąpiła ewaluacja, w czasie której ustalono ostateczną wersję regulaminu.br>

28.08. 2004 Sobota

Sobota była dniem integracyjnym dla młodzieży hiszpańskiej i polskiej. W pierwszej części dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach, których celem było zaprezentowanie kultury i tradycji naszych krajów, a w szczególności regionów, czyli Beskidu Żywieckiego i Katalonii. Młodzież polska i hiszpańska została podzielona na 4 grupy, których zadaniem było przedstawienie następujących tematów:

a) Kraj i ludność, czyli geografia, walory turystyczne, środowiskowe i klimatyczne, w tym wspomnianych regionów,
b) Zarys historyczny regionu
c) Zwyczaje i tradycje regionu
d) Folklor regionu
Formy prezentacji zastosowane w podsumowaniu warsztatów to plakaty, pogadanka oraz prezentacja żywego folkloru. Do końcowej prezentacji została zaproszona kapela góralska, która zaprezentowała stroje i instrumenty regionalne, a także śpiew, kroki oraz tańce góralskie. Młodzież hiszpańska chętnie angażowała się we wszystkie zabawy prowadzone przez grupę polską oraz nauczyła się piosenki regionalnej: „Hej, bystro woda…”. Również grupa hiszpańska przygotowała zabawy integracyjne, które znalazły uznanie wśród młodzieży polskiej.

29.08.2004 Niedziela

W tym dniu do grupy hiszpańskiej dołączył kierownik grupy a zarazem burmistrz miasta Sitges. Niedziela przebiegała głównie pod hasłem: „kuchnie regionalne” obu krajów, a więc polskiej i hiszpańskiej. Przygotowania do wspólnej degustacji potraw trwały cały dzień. Młodzież hiszpańska przygotowała tradycyjne dania hiszpańskie, podobnie jak grupa polska. Wszyscy aktywnie uczestniczyli uczestniczyli w przyrządzaniu potraw. Wieczorem na wspólnej kolacji i przy grillu w formie szwedzkiego stołu, wszyscy uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi spożywali przygotowane dania przy grającej muzyce hiszpańskiej.

30.08.2004 Poniedziałek

W tym dniu wszyscy uczestnicy udali się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Młodzież hiszpańska zobaczyła jedno z najpiękniejszych miast Polski wraz z imponującym zamkiem na Wawelu i smokiem wawelskim. Podziwiała Kościół Mariacki, Sukiennice i Ratusz,a także przeszła szlakiem królewskim wzdłuż i Wisły i najstarszych ulic Krakowa. Młodzież z Hiszpanii była zachwycona miastem i jego zabytkami. Powrót nastąpił w godzinach wieczornych.

31.08.2004 Wtorek

Wtorek był dniem sportu. Młodzież brała czynny udział w rozgrywkach i zabawach proponowanych przez opiekunów obu grup. Przede wszystkim był to tenis stołowy, który mógł zostać przeprowadzony wewnątrz budynku. Inne rozgrywki jak siatkówka, koszykówka oraz biegi nie odbyły się ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Różne zabawy i gry, które mogły mieć miejsce pod dachem zostały przeprowadzone bez przeszkód, a było to przygotowanie własnego układu tanecznego do wybranego utworu muzycznego i nauka carioca – zabawy hiszpańskiej. Młodzież chętnie uczestniczyła w proponowanych rozgrywkach i grach, które trwały cały dzień z przerwą na obiad. Po kolacji odbyła się prezentacja przygotowanego układu tanecznego oraz popis umiejętności w zabawie z carioca. Obejrzeliśmy również finał rozgrywek tenisa stołowego w grze indywidualnej i debla.

01.09.2004 Środa

W środę młodzież hiszpańska została zaproszona wraz z młodzieżą licealną do wzięcia udziału w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 w Wieprzu, gdzie wysłuchali przemówienia dyrektora Gimnazjum Wiesława Jakubca i obejrzeli krótki program artystyczny poświęcony 65 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej przygotowanego przez młodzież gimnazjalną. Następnie wszyscy udali się do Urzędu Gminy Radziechowy-Wieprz na spotkanie z Wójtem Gminy panem Aleksandrem Kaletką. Potem młodzież udała się do browaru w Żywcu, gdzie wysłuchała i zobaczyła proces produkcji najlepszego najlepszego w Polsce, i nie tylko, piwa. Po obiedzie cała grupa wyruszyła do Oświęcimia, by zwiedzić największe muzeum martyrologii w Polsce Auschwitz-Birkenau. Młodzież hiszpańska była głęboko poruszona informacjami, które zostały im przekazane przez przewodników i tym co zobaczyli w obozie koncentracyjnym. Po powrocie był czas na refleksje i dyskusję na temat tego, co młodzież zobaczyła w Oświęcimu, ich odczuciach i wrażeniach.

02.09.2004 Czwartek

W tym dniu uczestnicy sprzątali swoje pokoje, pakowali się i przygotowywali do wyjazdu do Zakopanego. Cała grupa wyruszyła o godzinie 15.30 z Żabnicy i znalazła się w miejscu zakwaterowania około godziny 19.30. Po kolacji i rozlokowaniu w pokojach wszyscy uczestnicy udali się na spacer po Krupówkach.

03.09.2004 Piątek

Zgodnie z harmonogramem w ostatnim dniu warsztatów uczestnicy mieli go spędzić nad Morskim Okiem. Jednakże w wyniku nieprzewidzianych okoliczności kierownictwo podjęło decyzję, w wyniku której młodzież hiszpańska i polska spędziła ten dzień wspólnie na ogólnym podsumowaniu „Warsztatów Europejskich”. Młodzież została podzielona na osiem pięciosobowych grup mieszanych. Podczas dyskusji uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przebiegu „Warsztatów Europejskich”. O godzinie 21.30 młodzież hiszpańska pożegnała się z młodzieżą gimnazjalną w Zakopanym, a młodzież licealna udała się wraz z grupą hiszpańską na lotnisko Katowice-Pyrzowice, gdzie nastąpiło oficjalne i wzruszające pożegnanie grupy hiszpańskiej z polską.

04. 09. 2004 Sobota

W tym dniu młodzież gimnazjalna udała się wraz ze swoimi opiekunami na pieszą wędrówkę na Gubałówkę. Po dotarciu na szczyt podjęto dyskusję mającą na celu ewaluację warsztatów. Młodzież omówiła cele warsztatów i w jakim stopniu udało się je zrealizować. Jednogłośnie stwierdzono iż zamierzone cele zostały w pełni osiągnięte, młodzież była zadowolona z przebiegu zajęć oraz z organizacji poszczególnych dni. Po powrocie do miejsca zakwaterowania i spożyciu posiłku wyruszyliśmy do Wieprza. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 18.15.

Koordynator warsztatów:

Agnieszka Piątek


Licznik odwiedzin
odsłon od 3.XII.2008r.
Gimnazjum w Wieprzu


A BIT ABOUT US

Gimnazjum jest laureatem wielu ogólnopolskich projektów.
Mottem szkoły jest:
Semper in altum!

- "Zawsze wzwyż"

Gimnazjum w Wieprzu
Konkursy
Rodzice
Szkoła ponadgimnazjalna
Inne
ArchiwumCopyright by Gimnazjum Publiczne w Wieprzu | Copyright © Administrator: Alina Jakubiec